Искреност и измама в онлайн връзките

Искреност и измама в онлайн връзките

Създадохме действителност, в която отношенията по между ни станаха като калейдоскоп – пъстри, цветни, реални до някъде, нереални от някъде, пречупени през много гледни точки и призми. Изолацията на големите градове, загубата на общността, направи преценката ни за хората много трудна. Можем да разчитаме само на собствения си усет и информираност.

Романтичните връзки винаги са имали елементи на измама. Целта е да се засили романтичния момент и да се избегне прекъсването на процеса. Онлайн пространството създава идеалните условия, елементите на измама да са много и да се задържат достатъчно дълго в отношението. Както отбелязва една жена: “Много по-трудно е да лъжеш, когато живееш на три пресечки, отколкото на 500км.”

Най – често в онлайн запознанствата хората лъжат за възраст, раса, височина, телесно тегло, пол или професия. Доста по – рядко е за интересите и произхода. Независимо дали контакта е реален или виртуален, вторите могат лесно да бъдат разбрани при един по-дълъг разговор. При първите човек общуващ виртуално дълго би могъл да подържа история, която му харесва, без тя да бъде разбрана като лъжа.

Проучване показва, че 48% от потребителите понякога са лъгали за възрастта си, 23% са го правили по – често, 38% са лъгали за расовата си принадлежност, 5% понякога са лъгали за пола си. Когато нивото на обвързаност стане голямо, лъжливата информация намалява.

Интересно е да се отбележи, че във виртуалното пространство мъжете лъжат по – често от жените. Мъжете най- често лъжат за общественото си положение, а жените заради безопасността си. И двата пола, често вярват, че ако излъжат за самоличността си, ще могат да са по- искрени и открити. В този случай лъжата показва желание, човекът да разкрие по – дълбока истина са себе си, без това да му навреди.

Но онлайн връзките насърчава хората да представят себе си, такива каквито се възприемат и вярват че са, но по различни причини в реалния живот, средата, в която се движат няма възможност да се проявят. Хората с които общуват не виждат или не възприемат това тяхно Аз. Доверявайки това в една онлайн връзка, те се свързват с нов тип контакт на приемане и представяне на онова, в което те вярват, че са. Този тип връзки често преминават в реални и завършват с годеж или брак. Стабилността на този тип онлайн връзки е значително по – висока от тази на реалните връзки.

Въпреки че, онлайн пространството дава възможности да се представят за някой друг, много хора се разкриват искрено онлайн. Това е особено вярно, ако връзката продължи и се задълбочи. Колкото повече време хората прекарат в разговори, толкова по – искрени са, когато говорят за себе си и толкова по – малка е вероятността да лъжат.

Започвайки едно познанство онлайн, човек може да излъже за външните си черти, семейно положение и статус, години, но не може да излъже дълго за чертите, нрава и личните интереси. Тук се случва интересното разминаване между онлайн и реалните връзки. Външните черти, могат да попречат за създаването на един контакт, но личностните качества могат да попречат за развитието на този контакт. Ето как онлайн общуването може да мине през измамата за външния вид и социалния статус, но да даде възможност за дълбокото опознаване на другия, което да създаде една дълга и любяща връзка.

Една омъжена жена, която имала онлайн връзка с женен мъж, споделя, че го излъгала за истинското си име, възраст /вместо на 38г казала, че е на 28г/ и броя на децата си. И двамата признали, че са женени. След 6 месеца онлайн любов и “лудо влюбена в него” тя му казала истината. За нейна изненада “той отвърна, че разбирал защо го е излъгала и че обича нейната вътрешна същност”. Тя отбелязва също: “Когато хората лъжат онлайн, това не винаги е, защото са подли или искат да наранят някого.” Както и при реалните връзки създаването на доверие е постепенен процес.

Искреността е много важно качество за успеха на личните взаимоотношения. Едно изследване на личните обяви разкри, че жените най- често посочват искреността като важно за тях качество в търсения партньор. При мъжете това качество е по -маловажно, но също го търсят. Ето защо, ако искате да бъдете близък с някой, ще се постараете да покажете искреност или поне ще се наложи да я симулирате. Споделянето на интимна информация ласкае другия с доверието което му показвате. Затова, ако се стремите да приласкаете някого споделете му своя тайна. При онлайн общуването е по – лесно да симулираш искреност, но въпреки това дълбоката и честна искреност е широко разпространена.

Онлайн пространството със своята анонимност, предразполага към искреност и позволява на хората да излязат от показната роля, която играят в реалния живот. Пада робуването на стереотипи и вярвания, които обслужват заради мнението на другите. Така жените могат да изразят сексуалността си по – ярко, а мъжете да са по- емоционални.

Една 40годишна жена споделя:

“Винаги съм имала много силен сексуален интерес /високо либидо/. През последните години няколко пъти разговаряхме със съпруга ми за липсата му на сексуално желание. Винаги съм била открита и честна и неотдавна му казах, че ако отказва да участва в сексуалния ни живот, аз ще потърся алтернативно решение за “моят проблем”, както той го нарича. Моето алтернативно решение е киберсексът. Мога да остана анонимна, да се отдам на фантазиите си и да говоря така както си искам.”

Онлайн отношенията дават възможност за падане на задръжки в поведението ни в двете крайности. Както пламенност и огромно разкриване, така и силна раздразнителност и гняв.

Други два противоположни аспекта са искреност и анонимност. Относителна анонимност и увеличена склонност към искреност и саморазкриване.

Другите конфликтни зони са искреност и въображение. От една страна човек е искрен и представя своето истинско възприемане на себе си, от друга страна въображението и фантазиите, които игнорират действителността. Онлайн общуването описва точните нагласи на хората, но с неточни описания на действителността извън тях. Когато жена описва на онлайн любим как иска да е интимна с него, тя изразява точно своите емоции в настоящия момент, това в реалния контакт се пропуска. Когато, обаче започва да описва как точно ще го направи, започва една илюзорна реалност, която съществува само във фантазиите и.

За онлайн връзките са обичайни както висока степен на прикриване, така и висока степен на саморазкриване и искреност. При тях ние често или не знаем нищо реално за своя партньор или знаем повече от най- близките му приятели. Подобна изключителна близост не се среща много при живите контакти.

Искреността може да бъде болезнена, също както и саморазкриването. Понякога не желаем да знаем всички тайни на другия. Но когато сме по – искрени, по – малко уязвимата природа на онлайн пространството намалява риска да нараним другия.

Като заключение може да се каже, че мечтите, а не измамата, създава нуждата от онлайн връзки, често са съпроводени с дълбоко познаване на действителността.

Напишете коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Гризане на нокти – психосоматика

Гризането на ноктите, често го третират като двигателно смущение и …

КАК СЕ СЛУША ЖЕНА?

КАК СЕ СЛУША ЖЕНА??? Ако жената е натоварена от дневните задължения, …